ZÜMRÜDÜ ANKA KUŞU (Simurg)

Birçok efsane masallara kadar konu olmuş desek yeridir. Efsaneler öyle anlamlı oluyor ki okudukça okuyası geliyor insanın. Ben sizlerle zümrüdü anka kuşu efsanesini paylaşacağım.

20180220_174716

Efsanevi zümrüdü anka kuşu, Arapçada anka adı ile bilinir ve Türk kültürüne zümrüdü anka kuşu olarak girmiştir. Iranlılarda ise simurg kuşudur.

Özellikleri ve nasıl görünüme sahip olduğunu tanımlamak çok zorudur. Daha çok efsanevi özellikleri bilinmektedir.

images (1)

Zümrüdü anka kuşu eski Yunan mitolojisinde kalın tüylü ve kartaldan biraz küçük gibi tanımlanmıştır.

Çok uzun ömürlü olduğundan küllerinden doğan anka kuşu hikayesi günümüze kadar ulaşmıştır.

Haliyle anka kuşuyla ilgili efsaneler de oluşmuş. Gelelim asıl meseleye.

Bir rivayete göre simurg bilgi ağacının dallarında yaşarmış. Herşeyi bildiğinden kuşlar simurg’a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında herşey ters gittikçe onlarda simurgu bekler ondan medet umarlarmış. Ne var ki simurg bir türlü ortalıklarda gözükmüyormuş. Kuşlarda iyice umudu kesmişler.

images (2)

Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü simurgun kanadından bir tüy bulmuş. Simurgun varlığına inanan tüm kuşlar toplanmış ve huzuruna gidip yardım almaya karar vermişler.

Ancak bu o kadar da kolay değilmiş. Simurg’un yuvası kaf dağının tepesindeymiş. Etekleri bulutların üstünde olan, görkemli tepe…

images (5)

Kaf dağına varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, Bu vadilerin her biri bir diğerinden daha çetinmiş. Birincisi; İSTEK, ikincisi; AŞK, üçüncüsü; MARİFET, dördüncüsü; İSTİSNA, beşincisi; TEVHİD, altıncısı; ŞAŞKINLIK ve yedincisi ; YOKOLUŞ vadileriymiş.

Yedi vadi üzerinde uçtukça sayıları giderek azalmış

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp; Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış); Kartal yükseklerdeki krallığını bırakamamış; Baykuş yıkıntılarını; Balıkçılkuşu bataklığını özlemiş…

images (4)

Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi ‘Şaşkınlık’ ve sonuncusu Yedinci Vadi olan ‘Yokoluş Vadisi’nde’ bütün kuşlar umutlarını yitirmiş. Kaf Dağı’na vardıklarında geriye sadece otuz kuş kalmış.

Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş: Farsça ‘si’, ‘otuz’ demektir. ‘Murg’ ise ‘kuş’.

Simurg’un yuvasını bulunca ögrenmişler ki ‘Simurg – otuz kuş’ demekmiş. Onların her biri birer Simurg’muş. 30 kuş anlar ki aradıkları kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

images (6)Efsanenin üzerinden günümüz insanına baktığımızda, nasıl sonuçlar çıkar sizce?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s